- Porodica: konoplje, Canabacae
- Ljekoviti dijelovi biljke: ženski cvatovi (češerići hmelja) i žljezdaste ljuske
- Ljekarnički naziv: češerići hmelja-Lupulus strobulus, žljezdaste ljuske hmelja (Lupuli glandula)
Hmelj je višegodišnja biljka i pripada u najunosnije ratarske kulture. Višegodišnja je dvodomna biljka, što znači da se muške i ženske biljke morfološki razlikuju. Uzgaja se da bi se proizvele ženske neoplođene cvati koje izgledaju kao guste rese jajastog, valjkastog ili piramidalnog oblika (šišarice). Muške biljke nisu poželjne u nasadu jer se oplodnjom ženskih cvijetova smanjuje njihova tehnološka vrijednost. Hmelj se množe razmnožavati vegetativno i generativno.
Nutritivno govoreći, hmelj ne sadrži dosta hranjivih tvari, ali ima značajnu razinu vitamina B6, vitamina C, vitamina E, kao i razne antioksidativne flavonoide. Uključujući jedinstven spoj nazvan ksantohumol. U novije vrijeme smatra se da se ljekovito svojstvo može pripisati novootkrivenom spoju 2-metil-2-buten-2-oil. Ipak je najvjerojatnije da djelotvornost ne ovisi samo o jednom spoju već o više ljekovitih sastojaka. Šišarke hmelja sadrže gorku tvar lupulin, alkaloid humulin, eterično ulje do 2%, hmelj taninsku i valerijansku kiselinu. Osim toga su nađeni i hormoni, klortogena kiselina, flavonoidi, tanini, kumarini.
Zdravstvene prednosti konzumiranja ovih šišarki u različitim oblicima uključuje:
- Opuštanje mišića
- Jačanje kognitivnog zdravlja
- Ublažavanje kardiovaskularnih problema
- Zaštita zdravlja kože
- Smanjuje simptome nesanice
- Sprječava rak
- Tretira artritis i fibromialgiju
- Olakšava prijelazne promjene hormona menopauze
- Pomaže u gubitku težine
- Smanjuje ozbiljnost menstrualnih grčeva i drugih simptoma kao što su promjene raspoloženja
- Hmelj sadrži kemijsku supstancu metilbutenol. To je zapravo eterično ulje koje djeluje smirujuće na središnji živčani sustav. Hmelj se može koristiti kao prirodan lijek za nesanicu, a najbolje ga je koristiti u kombinaciji s valerijanom ili pasiflorom. Korištenje hmelja može ublažiti nemir, pružiti kvalitetniji san te umanjiti stres i anksioznost.
Menstrualni problemi
Hmelj dokazano ima estrogeni efekt i zato može biti od velike pomoći ženama koje imaju problema sa bolnim i neredovitim menstruacijama. Čaj od hmelja, koji se u ovim slučajevima posebno preporučuje ublažiti će bolne grčeve u trbuhu i smanjiti vrućinu koju mnoge žene imaju tijekom peri menopauze.
Problemi s kožom
Kada su u pitanju kožni problemi hmelj se najdjelotvornijim pokazao u liječenju čireva, pospješivanju njihovog bržeg zacjeljivanja te tretiranju veoma suhe i ispucale kože. Isto tako jako je djelotvoran kod problema s lošom cirkulacijom i varikoznim venama.
Problemi s probavom
Kombinacija hmelja i mente pokazala se kao veoma djelotvoran prirodan lijek za lošu probavu. Korištenje kombinacije hmelja i mente ublažiti će sindrom iritabilnog crijeva, smanjiti će nadimanje i sanirati proljevaste stolice.
Danijela Vlašić