Biljni macerati
U doba uznapredovale tehnologije, čovjek se sve više počeo vraćati blagodatima prirode. Umjesto agresivnih proizvoda nabijenih različitim vrstama kemikalija sve više je interesa za proizvode koji donose blagodat našem organizmu. Razlog može biti i sve bolja educiranost potrošača, a i jačanje svijesti o vlastitom zdravlju.
Koža kao naš najveći organ i briga o njoj je zapravo briga o našem kompletnom zdravlju. U nastavku ćete upoznati naše macerate i saznati što to prirodan proizvod izdvaja od industrijskih proizvoda. Benefiti koje će korištenje macerata donijeti tijelu nisu samo benefiti za kožu. Prolaskom macerata kroz kožnu barijeru u krvožilni sustav u organizam se unose različiti antioksidansi, vitamini, minerali…
Macerati se dobivaju potapanjem svježe ili suhe biljke u određena ulja. Bilje u ulju je potopljeno 4 do 6 tjedana uz svakodnevno miješanje kako bi ljekovitost biljaka prešla u ulje zbrajajući ljekovitost biljaka i ulja u kojem se biljke maceriraju.
Macerati koji se potapaju u maslinovom ulju bogati su vitaminom E, prirodnim antioksidansom.
Ulje smilja
Ulje smilja (Helichrysum italicum (Roth) G. Don) je samonikla biljka iz porodice glavočika (Asteraceae) i roda Helichrysum. Tipična je za područje Mediterana. Najviše se uzgaja zbog eteričnog ulja koje ima značajnu komercijalnu upotrebu. Kemijski sastav eteričnog ulja smilja na raznim područjima Mediterana bitno se razlikuje. Najčešći spojevi su: α-pinen, limonen, γkurkumen dok je neryl-acetat najtraženiji kemijski spoj na tržištu zbog velikog značaja u kozmetičkoj industriji. Najviše ga ima u eteričnom ulju iz područja Korzike- 33,7-38,9 %, dok ga u eteričnom ulju iz Hrvatske ima 5,75–20,79 %.
Brojna ljekovita svojstva raznih ekstrakta smilja korištena u tradicionalnoj medicini, poslužila su kao temelj za znanstvena istraživanja. Od farmakološkog djelovanja, najviše se ističu antioksidativno i protuupalno. Veliki potencijal pruža antimikrobno djelovanje, pogotovo za razvoj novih lijekova.
Smilje djeluje na kožu antimikrobni, antibakterijski, protuupalno i antivirusno.
Ulje smilja u redovitoj upotrebi koži vraća elastičnost i doprinosi svježijem i zdravijem izgledu kože, te:
· učinkovito djeluje protiv starenja kože
· ublažava upalne procese kože
· poboljšava mikrocirkulaciju
· pomaže ublažiti vidljivost modrica
· smanjuje vidljivost ožiljaka i vraća punoću
· ublažava crvenilo i povoljno djeluje kod opeklina
Ulje kamilice
Ulje kamilice (Matricaria chamomilla), u narodu poznata pod nazivom kamilica, je jednogodišnja biljka iz porodice Asteraceae. Porijeklo vuče iz južne i istočne Europe, a uzgaja se u Njemačkoj, Francuskoj, Rusiji, Mađarskoj, Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini te Indiji (Ivens, 1979). Ljekovita svojstva kamilice bila su poznata već i drevnim stanovnicima Egipta, Grčke i Rima, a Anglo-Saksi nazvali su je jednom od devet svetih biljaka koju je Bog podario ljudima (Crevin i Philpott, 1990).
Macerat kamilice djeluje:
1. protuupalno
2. smanjuje iritacije kože(seboreja)
3. njega tijela i lica
4. pomoć pri zacjeljivanju ogrebotina i oštećenja na koži
5. njega kože beba.
Ulje ružmarina
Ulje ružmarina (Rosmarinus officinalis L.) je grmolika, samonikla, zimzelena biljka koju odlikuju igličasti listovi i ljubičasto-plavi cvjetovi. Ova biljka karakteristična je za područje Mediterana te se koristi u kulinarstvu kao začin, a ekstrakti i eterična ulja ružmarina također se koriste u narodnoj medicini, prehrambenoj, kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji, uglavnom zbog svojih antioksidacijskih i protuupalnih svojstava koja se pripisuju prisutnosti karnozola, karnozne i ružmarinske kiseline. Nekoliko istraživanja utvrđeno je da ekstrakti ružmarina pokazuju različite biološke aktivnosti poput hepatoprotektivnog, antifungalnog, antivirusnog, antitumornog, protuupalnog, insekticidnog, antioksidativnog i antibakterijskog djelovanja.
Navedene aktivnosti možemo uvelike pripisati fenolnim spojevima te se odnose na eterično ulje ružmarina kao i na ekstrakt kenozne i ružmarinske kiseline (De Macedo i sur., 2020).
Ulje ružmarina:
· pomaže kod simptoma artritisa
· poboljšava cirkulaciju, prokrvljenost kože i organa
· masiranje tjemena kose za poticanje rasta
· njega suhe i oštećene kože
Ulje protiv celulita
Bršljan (Hedera helix L. Araliaceae) je penjačica koja u prirodnim staništima raste na stablima drveća, boreći se na taj način da dođe do najbitnije energije za biljke, sunčeva svjetla. Macerat bršljana vrijedi puno više od toga da bude samo saveznik u borbi protiv
celulita. Bogat spojevima triterpenskim saponinima djeluje protiv nakupljanja masnog tkiva, umornih i otečenih nogu pa čak i kod gljivičnih oboljenja kože. Vinova loza (Vitis vinifera) je zaista čudesan dar prirode. List vinove loze sadrži velik broj biološki aktivnih tvari. Njegovi pozitivni učinci povezuju se s bioaktivnim polifenolnim spojevima.
Ulje protiv celulita je:
1. izvrstan venotonik
2. djeluje protiv celulita
3. potiče cirkulaciju